Když nastane odliv...
Některé fondy kvalifikovaných investorů letos investorům radost nedělají. Bitcoin je opět v kurzu. Další výrobce elektromobilů jde na burzu. Zamíří Tesla do S&P 500?
Bitcoin je letos opět středem zájmu investorů a spekulantů, i když zdaleka ještě nejde o takovou mánii jako v roce 2017, kdy jeho kurz během pouhých dvanácti měsíců strmě vylétl z jednoho tisíce dolarů až na 20 tisíc USD. Cena nejznámější a nejvyužívanější digitální měny v minulém týdnu překročila poprvé od července 2019 hranici 13 tisíc amerických dolarů. Od začátku roku je bitcoin v plusu o zhruba 80 procent. Od poloviny března pak dokonce o 165 procent. Na jaře i tuto kryptoměnu zasáhly výprodeje, podobně jako tomu bylo v případě akciových trhů.
Zdroj: Refinitiv
Kurz bitcoinu podpořila středeční zpráva, že americká platební společnost PayPal v brzké době umožní klientům na své platformě nakupovat, držet a prodávat kryptoměny. Kromě bitcoinu půjde také třeba o ethereum. Oznámení PayPalu zvýšilo očekávání ohledně poptávky po bitcoinu a také ohledně toho, že mohla být v budoucnu více využívána pro placení a ne jen pro spekulace na kryptoměnových burzách. PayPal je velký hráč - má okolo 346 milionů klientů.
Navíc kryptoměny bude nově přijímat při platbách za zboží a služby více než 25 milionů obchodníků, kteří služby PayPalu rovněž využívají. Již dříve na trh s kryptoměnami vstoupila například banka Revolut či broker Robinhood. Platební firma Square nedávno oznámila, že koupila 4 709 bitcoinů v hodnotě 50 milionů USD. Společnost nákup zdůvodnila tím, že podle ní bude bitcoin v budoucnu mnohem víc využíván jako platidlo. Krok PayPalu podle některých expertů zvyšuje šanci, že by se o kryptoměny mohly začít zajímat i další významné tradiční finanční instituce.
V této souvislosti stojí za zmínku například i nedávné oznámení významné americké investiční a makléřské společnosti Fidelity, že pro své movité klienty spouští možnost investic do bitcoinu prostřednictvím fondu Wise Origin Bitcoin Index Fund I. Fidelity patří z finančních firem na Wall Street mezi ty, které se o bitcoin a technologii blockchainu zajímají nejvíce.
Mezi investiční nástroje, se kterými může obchodovat, pak letos zařadil bitcoin i fond Medallion. Jde o jeden z historicky nejúspěšnějších hedgeových fondů světa, jenž spadá pod investiční společnost Renaissance Technologies matematika a miliardáře Jima Simonse. Více se o fondu můžete dočíst ve velmi vydařené knize The Man Who Solved The Market novináře Wall Street Journal Gregoryho Zuckermana, která vyšla loni na podzim.
Kdo plave bez plavek?
Jeden moudrý investor z Nebrasky kdysi prohlásil, že teprve až nastane odliv, zjistíte, kdo plaval bez plavek. Za takový odliv se dají považovat letošní jarní masivní propady na finančních trzích vyvolané obavami z ekonomických dopadů pandemie onemocnění Covid-19. A skutečně se ukázalo se, že strategie některých fondů fungují jen za hezkého počasí. Pro jejich investory to bohužel znamenalo citelné ztráty.
Příkladem je mimo jiné i pražský fond Charles Bridge Macro Fund, do kterého mohou investovat jen kvalifikovaní investoři. V porovnání se začátkem roku bylo jeho portfolio ke konci září v mínusu o celou jednu třetinu. Na jaře se dokonce propadal až o polovinu, od té doby ale část ztrát umazal díky změně strategie. A co víc – fond letos odepsal veškeré svoje zisky z předchozích let a od svého založení vykazuje zhodnocení minus 16 procent. Fond přitom na svém webu uvádí, že jeho „myšlenkou je nabídnout investorům kombinaci výhod investování na likvidních finančních trzích a zároveň doručování absolutních výnosů bez ohledu na vývoj cen akcií či dluhopisů.“
Letos se nedaří ani legendě českého hodnotového investování Danielu Gladišovi. Jeho globální akciový fond Vltava téměř neustál už minulou finanční krizi, když v roce 2008 zaznamenal propad hodnoty aktiv o 85 procent. Historie se letos sice neopakuje zcela, ale podobnost by se našla. Portfoliu se ani letos nevyhnul prudký pád, a jak ukazuje graf (jehož počátek je ze snadno odhadnutelného důvodu nastaven na rok 2009), investoři při něm přišli o zhodnocení za posledních sedm let.
Zdroj: Fond Vltava
Na druhou stranu se dají v Česku ale najít i fondy, které letošní situaci ke spokojenosti svých investorů ustály. Mírně v plusu je letos například na alternativní investice zaměřený fond fondů Reserva investiční společnosti Sirius. Za tou stojí bývalý vysoký manažer Investiční společnosti České spořitelny Martin Burda. Kladného výsledku dosáhl i další fond této společnosti nazvaný Alpha, jenž se zaměřuje na akciové trhy.
Dalším příkladem, že vydělávat lze i za krize, je fond fondů NWD Global Multi-Asset investora Štěpána Tvrdého. Stejně jako fondy ze skupiny Sirius je i on určený kvalifikovaným investorům. Ke konci srpna dosahoval letošního zhodnocení na úrovni bezmála čtyř procent.
Dále zaujalo
Na burzu jde další výrobce elektromobilů (který zatím nevyrobil jediný vůz). Od pondělka se na americkém trhu Nasdaq začíná pod zkratkou RIDE obchodovat s akciemi společnosti Lordstown Motors. Nejde však o primární veřejnou nabídku (IPO). Stejně jako řada jiných firem i Lordstown Motors letos zvolila pro svůj vstup na veřejné akciové trhy sloučení se special purpose acquisition vehicle (SPAC). V tomto případě s Diamond Peak Holdings.
SPAC jsou víceméně prázdné schránky – uskuteční IPO, vyberou peníze od investorů a následně hledají společnost, ve které by koupily podíl a se kterou by se sloučily. Obvykle na to mají dva roky a transakce podléhá schválení jejich akcionáři. Pro řadu firem může být fúze se SPAC (v porovnání s tradičním IPO) rychlým způsobem, jak získat nový kapitál a dostat se na burzu. Stejnou cestu na burzu zvolila automobilka Nikola. Tentýž plán mají například i firmy Faraday a Fisker, které se rovněž chystají rozjet sériovou výrobu vozů na elektrický pohon.
Na rekordní hodnoty vystoupala cena akcií společnosti Snap, která provozuje populární sociální síť Snapchat. Jen za minulý týden si její cenné papíry připsaly 55 procent. Zájem investorů vyvolalo zveřejnění výsledků hospodaření za třetí čtvrtletí. V něm sociální síti přibylo 11 milionů aktivních denních uživatelů, což předčilo očekávání analytiků. Lépe, než se čekalo, dopadly i tržby – ty se meziročně díky příjmům z inzerce zvýšily o 52 procent na 679 milionů dolarů. Hospodaření společnosti Snap je sice nadále ztrátové, ale už ne tolik jako v minulosti. V porovnání se začátkem roku je cena akcií vyšší o 164 procent. Na rekordu jsou mimochodem i akcie další sociální sítě Pinterest – od začátku roku jsou výše dokonce o 184 procent.
Zdroj: Refinitiv
Zamíří automobilka Tesla konečně do burzovního indexu S&P 500, který sleduje vývoj cen akcií největších amerických korporací? O této otázce se začalo opět mluvit poté, co firma minulý týden zveřejnila výsledky hospodaření. Podle nich vytvořila čistý zisk již páté čtvrtletí po sobě (i když si k tomu opět pomohla daňovými kredity za nízké emise).
Ziskovost aspoň čtyři kvartály a k tomu dostatečně vysoká tržní hodnota jsou hlavními podmínkami pro vstup do S&P 500. S kapitalizací 391 miliard dolarů by Tesla patřila mezi desítku nejhodnotnějších firem v burzovním ukazateli. V září komise firmy S&P Dow Jones Indices, která o složení indexu rozhoduje, Teslu do S&P 500 ještě nezařadila. Krok by byl důležitý proto, že na index jsou navázána portfolia aktivních i pasivních fondů ve výši okolo 11 bilionů USD. Příliv nových peněz by tak mohl cenu akcií Tesly poslat dál nahoru.
Zdroj: Refinitiv
Ve Washingtonu byla vypálena první salva v boji proti dominanci velkých technologických firem. Federální ministerstvo spravedlnosti společně se státními zástupci jedenácti států podalo žalobu na společnost Google. Podle žaloby internetová firma zneužívá svou tržní sílu a potlačuje konkurenci na trhu v oblasti internetového vyhledávání. Své postavení „monopolního vrátného vstupu na internet“ si Google podle ministerstva chrání exkluzivními dohodami, například se společností Apple.
Výrobci chytrých telefonů iPhone platí společnost Google miliardy dolarů za to, že vyhledávač má v telefonech a v dalších produktech exkluzivní postavení. Oběma korporacím spolupráce zajišťuje miliardové příjmy. Google označil žalobu za „deeply flawed“ (velmi chybnou). Podobné žaloby by však mohly v budoucnu mířit i na další firmy, jako jsou například Facebook či Amazon. Ceny akcií Alphabetu (mateřské společnosti Googlu) se však žaloba nedotkla. Za minulý týden naopak vzrostl jejich kurz o čtyři procenta. Od začátku roku cenné papíry Alphabetu zpevnily o pětinu.
Analytici ING Bank odhadují, že hodnota trhu s náhražkami masa a mléčných výrobků v Evropské unii a Velké Británii dosáhne do roku 2025 hodnoty 7,5 miliardy dolarů v porovnání s 4,4 miliardami v roce 2019. Spotřebitele k tomu povede snaha o zdravější stravování, starost o „blahobyt“ zvířat a větší zájem o udržitelný ekonomický rozvoj. A kdo by mohl z takového trendu z veřejně obchodovaných firem těžit – napadá mě například americká společnost Beyond Meat, která je aktivní i v Evropě, či švýcarská potravinářská skupina Nestlé. Ta se na tuto část trhu zaměřuje stále více.
Zdroj: ING Bank
Burzy hned ze tří kontinentů tento měsíc zasáhl výpadek systémů, což narušilo obchodování. Nákupy a prodeje cenných papírů byly minulé pondělí pozastaveny až na tři hodiny kvůli technickým potížím na burzách vlastněných společností Euronext – konkrétně šlo o “parkety” v Paříži, Bruselu, Amsterdamu, Lisabonu a v Dublinu.
Na začátku října muselo být dokonce na celý den přerušeno obchodování na tokijské burze. Důvodem byla závada na hardwaru dodaném společností Fujitsu. Její ředitel se za problémy okamžitě omluvil. Šlo o největší komplikaci pro tokijskou burzu od roku 1999, kdy zavedla plně elektronické obchodování.
A problémy se tento měsíc nevyhnuly ani Bolsa Mexicana de Valores. Kvůli problémům se servery se 9. října neobchodovalo celých 10 hodin. Mimochodem věděli jste, že obchodování na americkém trhu Nasdaq přerušily v letech 1987 a 1994 veverky?