Newsletter: Rekordní zisky velkých německých korporací. A další novinky z burz...
Kroky Pekingu dopadají i na luxusní značky. Příchod Ronalda poslal akcie United nahoru. Automobilka Rivian míří na burzu. Čínským firmám "odtikává" v USA čas. Tip na knížku.
Newsletter ze světa burz a investic. Připomínky, náměty a reakce vítány.
Jaroslav Krejčí (@JKrejci_ a jarkrejci@post.cz)
Čísla týdne
61,7 miliard eur
V posledních pár týdnech trpěli nejen investoři držící čínské technologické tituly typu Alibaba. Stačilo pár slov prezidenta Si Ťin-pchinga a padaly i kurzy akcií evropských výrobců luxusního zboží. Čínský lídr v projevu avizoval, že se Peking zaměří na zajištění „společné prosperity pro všechny“. Mělo by dojít k regulaci nadměrně vysokých příjmů a komunisté také budou po bohatých lidech a úspěšných firmách požadovat, aby více vraceli společnosti.
Souhrnná tržní hodnota společností LVMH, Hermès, Kering, Richemont a Burberry se od 17. srpna, kdy prezident svá slova pronesl, propadla k závěru minulého týdne o 61,7 miliardy eur, tedy přibližně deset procent. I přes pokles jsou však například akcie LVMH, největší z těchto skupin, o 20 procent výš než na začátku roku. Před propady byl kurz na rekordních hodnotách.
Zdroj: Financial Times
Právě nákupy movitějších čínských spotřebitelů jsou poslední roky klíčovým tahounem růstu tržeb a zisků zmíněných firem. Útrat se příliš nedotkla ani pandemie koronaviru. Před ní Číňané často nakupovali luxusní kabelky, oblečení, hodinky a šperky během svých cest do Paříže, Milána, Londýna či Prahy – důvod byl i ten, že je tam nákupy vyšly výrazně levněji než v Číně.
V posledním roce a půl se však kvůli omezením v cestování přesunuly útraty domů do Číny. V letošní roce by měl podíl čínských spotřebitelů na celkových světových výdajích za luxusní zboží činit 45 procent. V roce 2019 to bylo 37 procent. Uvedl to list Financial Times s odkazem na analýzu investiční banky Jefferies.
Plány v Pekingu znamenají pro investory i samotné firmy velkou míru nejistoty, Zatím není jasné, jak budou kroky například ohledně regulace vysokých příjmů vypadat, postoj Pekingu však může znamenat, že bohatí lidé budou za luxus utrácet méně než dosud, například proto, že jim komunistický režim více zdaní příjmy či proto, že se budou zdráhat dávat své bohatství na obdiv.
K tématu také:
Common Prosperity: Decoding China’s New Populism (WSJ)
Xi Jinping’s talk of “common prosperity” spooks the prosperous (The Economist)
Investors Are Running Scared From China’s Stocks. Where to Find Opportunities. (Barrons)
103 miliard eur
Hodnota hlavního německého burzovního indexu DAX se pohybuje na historicky rekordních úrovních a je nejspíš jen otázkou času, kdy padne hranice 16 tisíc bodů. Akciové trhy nadále podporují svou politikou centrální banky a ceny akcií žene nahoru i to, že vzhledem k nízkým až záporným výnosům u dluhopisů nemají investoři moc jiných možností, jak zhodnotit své peníze. V této souvislosti se používá zkratka TINA pro There Is No Alternative.
Zdroj: Handelsblatt
Vedle toho však jsou důležitým faktorem i rostoucí zisky firem. Třicítka německých korporací zahrnutých v indexu DAX za první šest měsíců tohoto roku dosáhla celkového zisku po zdanění ve výši 62,3 miliardy eur. To je více než za celý loňský krizový rok – tehdy to bylo jen 41 miliard eur.
Co se týče celého letošního roku – čistý zisk firem z DAXu by měl podle Handelsblattu a odhadů analytiků dosáhnout rekordních 103 miliard eur. Překonáno tak bude maximum z roku 2017 ve výši 94 miliard eur.
Výhled pro německé firmy však může zkalit potenciální zhoršení situace kvůli opětovnému šíření covidu a mutace delta. Případné nové lockdowny by mohly narušit dodavatelské řetězce. Už nyní výrobní podniky, včetně automobilek, trápí potíže okolo dodávek komponentů, nedostatek procesorů a také rostoucí ceny vstupů.
180 milionů dolarů
Cristiano Ronaldo je zpět. Portugalský fotbalista se po dvanácti letech vrací do anglického klubu Manchester United. Přestupová částka, kterou obdrží Juventus, činí podle ostrovních médií 15 milionů eur a může se vyšplhat až na 23 milionů. S klubem z Old Trafford, odkud v roce 2009 odešel do Realu Madrid, by měl 36letý Ronaldo podepsat dvouletý kontrakt s platem ve výši několika set tisíc liber týdně.
Akcie Manchesteru United, který ovládá od roku 2005 americká rodina Glazerů, zareagovaly na zprávu růstem. Během pátečního obchodování na newyorské burze posílily o 5,8 procenta. Převedeno na peníze se tržní hodnota klubu zvýšila o 180 milionů na 2,98 miliardy dolarů.
Od Ronaldova příchodu si investoři slibují mimo jiné vyšší příjmy z prodeje dresů. Hospodaření klubu, které utrpělo pandemií, může podpořit samozřejmě i úspěch na hřišti, tedy hlavně v Premier League a Champions League. S příchodem Ronalda se i přes jeho věk šance na získání některé z trofejí zvýšily.
Pro zajímavost - z akcií, které jsou volně obchodované na burze, jich podle regulatorních oznámení nejvíce vlastnily ke konci června fondy spravované americkou investiční společností Baron Capital Management a britskou investiční firmou Lindsell Train. V obou případech hodnota podílů dle aktuálního kurzu přesahuje 200 milionů dolarů.
Zdroj: Google
Možná vám uniklo
Britský maloobchodní řetězec Sainsbury´s, v němž je druhým největším akcionářem fond Vesa Equity Investment podnikatelů Daniela Křetínského a Patrika Tkáče, se chystá odprodat za 200 milionů liber svou bankovní divizi. Kolem případného převzetí Sainsbury´s americkými investory však zatím není nic nového. (Sky News).
Na burzu plánuje nejspíš už na podzim vstoupit americký výrobce vozů na elektrický pohon Rivian. Tržní hodnota firmy, mezi jejíž akcionáře patří například Amazon, Soros Fund Management, BlackRock či konkurenční Ford, by se mohla pohybovat mezi 70-80 miliardami USD. (Reuters)
Jak již bylo dříve avizováno, počet členů hlavního německého burzovního indexu DAX se v září zvýší ze 30 na 40. Změní se i pravidla ohledně zařazení firem do ukazatele, který zahrnuje největší korporace na frankfurtské burze dle tržní kapitalizace. (DW)
Čínským firmám, které mají akcie zalistované na burzách v USA, začal podle šéfa komise pro cenné papíry (SEC) Garyho Genslera „odtikávat čas“, během kterého mají více zpřístupnit své hospodaření. Pokud se nepodrobí důkladnějšímu zkoumání svých účetních výkazů, hrozí jim od roku 2024 vyloučení z obchodování. (Bloomberg)
A ještě jednou SEC a čínské firmy. Ty musí nově před primární nabídkou akcií (IPO) na amerických burzách více informovat v prospektu investory o možných rizicích, například regulatorních. IPO čínských firem byly v posledních týdnech pozastavené. (CNBC)
Samotný Peking se dokonce chystá IPO svých firem v USA významně omezit či zcela zakázat. Nová pravidla se mají týkat hlavně internetových a e-commerce firem, které nakládají s velkými objemy dat o zákaznících. (Wall Street Journal)
Generální ředitel společnosti Apple Tim Cook oslavil deset let ve funkci prodejem akcií v hodnotě 750 milionů dolarů. Od doby, co Cook nahradil v čele firmy zakladatele již zesnulého Steva Jobse, se tržní hodnota výrobce telefonů iPhone zvýšila o více než dva biliony dolarů. (CNN)
Zdroj: Economist
Investiční stratégové z Wall Street přehodnocují své výhledy pro amerických akciový trh směrem nahoru. V případě hlavního indexu S&P 500 nyní očekávají, že jeho hodnota příští rok dosáhne 5 tisíc bodů. (E15)
Mediální společnost Forbes Global Media, jejíž počátky sahají roku 1917, míří na burzu. Stát se tak má sloučením se společností Magnum Opus Acquisition, což je takzvaná special purpose acquisition company (SPAC). Transakce by měla Forbesu přinést nový kapitál v objemu 600 milionů dolarů. S akciemi se bude obchodovat na newyorské burze pod tickerem FRBS. (Reuters)
Brazilský fintech Nu Pagamentos, více známý pod názvem Nubank, se chystá k prodeji akcií na newyorské burze. Při nedávném investičním kole, kterého se zúčastnila i Berkshire Hathaway Warrena Buffetta, byla banka oceněna investory na 30 miliard dolarů. (Yahoo! Finance)
Více než tři čtvrtiny firem, které jsou součástí amerického burzovního indexu S&P 500, reportovaly letos vyšší tržby než v roce 2019. Naopak zhruba pětina společností však nadále zůstává pod úrovněmi před příchodem pandemie. (Wall Street Journal)
Britský dohledový úřad Financial Conduct Authority (FCA) oznámil, že není schopný dohlížet na činnost kryptoměnové burzy Binance. Ta je sice registrovaná na Kajmanských ostrovech, ale oficiální centrálu nemá. Binance patří mezi největší na světě a její stránky jsou i v češtině. Podle FCA s ní britská pobočka burzy nespolupracuje. (FCA)
Tip na knihu
Po téměř deset let vycházelo Adamu Neumannovi, na co sáhl. Jeho byznys se po skromných začátcích v New Yorku rychle rozrůstal z USA do celého světa. Příběh izraelského podnikatele a celou story WeWork podrobně a hlavně čtivě popisuje nedávno vydána kniha The Cult of We od reportérů Wall Street Journal Eliota Browna a Maureen Farrell.
Svým vzhledem a sebevědomým vystupováním dokázal téměř dvoumetrový Neumann přesvědčovat jednoho významného investora za druhým, že jeho firma WeWork je další horký technologický startup – nový Amazon nebo Apple. A to i přesto, že šlo jen o podnik zabývající se pronájmem sdílených kanceláře, který měl s technologiemi máloco společného. Neumann v sobě viděl budoucího „prezidenta světa“ a vykládal o plánech na expanzi na Mars, výstavbě celých čtvrtí.
Zdroj: bookdepository.com
I přes narůstající ztráty investoři v čele se Softbank megalomanského japonského miliardáře Masajošiho Sona lili do WeWork další a další peníze. Jednu chvíli byl vysoce prodělečný WeWork oceňován na 47 miliard dolarů. Sám Neumann si díky penězům od investorů užíval se svou ženou Rebekou (mimochodem sestřenicí Gwyneth Paltrow) rok od roku nákladnější a luxusnější život.
Přišel ale pád. Napřed na konci roku 2018 sešlo z transakce, díky které měla Softbank vykoupit podíly zaměstnanců a ostatních investorů, napumpovat do ztrátové firmy tolik potřebný nový kapitál a stát se většinovým akcionářem WeWork. Následně v září 2019 nevyšel ani již ohlášený vstup na burzu. Výstřední Neumann musel z firmy odejít, i když za pro něj velmi lukrativních podmínek.